Разлика помеѓу преработките на „Ка (фараон)“

Додадени 129 бајти ,  пред 12 години
+портал
с (Бот Додава: it:Ka (Egitto))
(+портал)
'''Ка''' бил [[Прадинастички Египет|прадинастички]] [[фараон]] на [[Горен Египет]]. Владеел со [[Абидос]] и бил погребан во [[Ум ел-Каб]]. Тој најверојатно бил директниот наследник на [[Ири-Хор]] и бил наследен од [[Нармер]]. Ка бил првиот египетски крал со [[серех]].
 
==Види исто така==
{{portalpar|Египтологија|Eye of Horus bw.svg}}
*[[Список на фараони]]
 
[[Категорија:Фараони]]