Разлика помеѓу преработките на „Роберт Кох“

Додаден 181 бајт ,  пред 11 година
+кат
с (Бот Додава: is:Robert Koch)
(+кат)
*развојот на Коховите постулати
 
Роберт Кох ја добил [[Нобелова награда за физиологија или медицина|Нобеловата награда]] за [[физиологија]] или медицина]] за неговата работа за откривањето на причинителот на болеста туберкулоза во [[1905]]. Се смета за еден од основачите на [[бактериологија]]та, која е гранка на [[микробиологија]]та.
 
== Биографија ==
 
[[Категорија:Германски научници]]
[[Категорија:Добитници на Нобелова награда за физиологија или медицина]]
 
[[af:Robert Koch]]