Разлика помеѓу преработките на „Гавијал“

Додадени 92 бајти ,  пред 11 година
с
Бот менува: cite web -> цитирана веб страница, Image -> Податотека
с (Бот менува: cite web -> цитирана веб страница, Image -> Податотека)
==Карактеристики==
[[ImageПодатотека:Gharial lurking.jpg|thumb|Гавијал во заседа]]
[[ImageПодатотека:PHOTO 2006-01-03 123444 resize resize.JPG|right|thumb|Мажјак гавијал]]
Најспецифична карактеристика на овие животни е издолжената, тенка муцка, слична на нивниот роднина [[лажен гавијал|лажниот гавијал]] (''Tomistoma schlegelii''). Формата на муцката се менува со возраста на индивидуата. Колку гавијалот е постар, толку муцката е поиздолжена. На врвот на муцката кај возрасните мажјаците има израсток во форма на топка, наречен „гара“ (по индијскиот збор што значи лонец, грне). Овој израсток служи во многубројни активности, како создавање на звучно брмчење, како мамец за привлекување женки, како и правење меури во водата (активност која се смета за ритуал при парењето на овој вид).
 
==Исхрана==
[[ImageПодатотека:PHOTO 2006-01-03 123558 resize resize.JPG|left|thumb|Мажјак гавијал во зоолошката градина во Сан Диего]]
Младите гавијали се хранат со [[инсекти]], [[ларва|ларви]] и мали [[жаби]]. Возрасните индивидуи се хранат речиси единствено со [[риби]], иако забележано е како некои се хранат и со мртви животни. Морфологијата на муцката и идеално приспособена за лов на риби. Тенката муцка нуди многу мал отпор во вода, што овозможува брзи и нагли движења за зграпчување на рибите. Забите во форма на игли се одлични за цврсто држење на рибите со лизгава кожа.
==Заштитен статус==
[[ImageПодатотека:Gaviál indický.jpg|thumb|right|250px]]
Во 1970тите години, гавијалот е доведен на работ од изумирање, а и денес се ноаѓа на листата на критично загрозени видови. Соработката на екологистите и на неколку влади доведе до намалување на опасноста од изумирање. Надежта лежи во заштитните програми кои се почнати во 2004 година. Целосна заштита за овој вид е донесена во 1970тите со надеж дека ќе се намали ловокрадството, но на почетокот спроведувањето на оваа заштитa одела доста бавно. Денес, има 9 заштитени региони во [[Индија]], кои се поврзани со фарми и институции за размножување во заробеништво. Овие институции ги собираат јајцата од дивината, ги одгледуваат во заробеништво (со цел да се намали смртноста од природни предатори) и потоа се пуштаат во дивината (првите индивидуи одгледани во заробеништво се пуштени во 1981 година). До денес, повеќе од 3000 животни се пуштени во дивината благодарение на овие програми, и популацијата во Индија се проценува на 1500 животни, со можеби 1000-2000 во останатите региони каде што е распространет овој вид. Овие програми, сепак не ги дале очекуваните резултати. Повеќе од 100 гавијали умреле во Индија од непозната причина. Оваа смртност се смета дека го намалила бројот на парови способни за размножување на помалку од 400. Тестовите на умрените гавијали покажале можност од труење со метали.
Во 2007 година, овој вид е преместен од листата загрозени видови, на листата на критично загрозени, според Црвената листа на заштитени видови. Исто така е и под заштита на [[Вашингтонски договор за заштита на видовите]], со Апендикс 2<ref>{{citeцитирана webвеб страница|url=http://www.iucnredlist.org/search/details.php/8966/summ|title=Choudhury, B.C., Singh, L.A.K., Rao, R.J., Basu, D., Sharma, R.K., Hussain, S.A., Andrews, H.V., Whitaker, N., Whitaker, R., Lenin, J., Maskey, T., Cadi, A., Rashid, S.M.A., Choudhury, A.A., Dahal, B., Win Ko Ko, U., Thorbjarnarson, J & Ross, J.P. 2007. Gavialis gangeticus. In: IUCN 2007. 2007 IUCN Red List of Threatened Species. <www.iucnredlist.org>>}}</ref><ref>[http://timesofindia.indiatimes.com/India/At_200_gharials_now_on_critically-endangered_list/articleshow/2363751.cms “At 200, gharials now on critically-endangered list” by Neelam Raaj , TNN, The Times of India, 13 Sep 2007]</ref>.
 
==Референци==
941.847

уредувања