Разлика помеѓу преработките на „Деметриос Викелас“

Додадени 12 бајти ,  пред 11 година
с
Замена на Image:D_vik.jpg со Image:Demetrius_Vikelas.jpg (од страна на Cecil поради: Was in category "Duplicate", exact duplicate).
(Мала промена)
с (Замена на Image:D_vik.jpg со Image:Demetrius_Vikelas.jpg (од страна на Cecil поради: Was in category "Duplicate", exact duplicate).)
[[Image:D vikDemetrius_Vikelas.jpg|thumb|Деметриус Викелас]]
'''Деметриос Викелас''', а познат и како '''Бикелас''' ([[грчки]]: Δημήτριος Βικέλας)([[15 февруари]] [[1835]] - [[20 јули]] [[1908]]) бил грчки бизнисмен и писател. Тој бил првиот претседател на [[Интернационален олимписки комитет|Интернационалниот олимписки комитет]] (ИОК), од [[1894]] до [[1896]].