Житомирска Област: Разлика помеѓу преработките

Додадени 139 бајти ,  пред 2 месеци
#WPWPMK #WPWP
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
(#WPWPMK #WPWP)
 
| управител = Ихор Гундиќ
}}
[[Податотека:Zhytomyr3.JPG|мини|Административната зграда во Житомирската Област]]
'''Житомирска Област''' ([[Украински јазик|украински]]: Житомирська область) — една од 24-те области на [[Украина]]. Се наоѓа во западниот дел на земјата. Taa е дел од историската област [[Полисија]]. Граничи со [[Виничка Област|Виничката]], [[Хмелничка Област|Хмелничката]], [[Ровненска Област|Ровненската]] и [[Киевска област|Киевската област]]. На север, [[Лавовска Област|Лавовската Област]] граничи со [[Белорусија]]. Таа опфаќа површина од 29&nbsp;832 км<sup>2</sup>. Во областа има 1&nbsp;588 села и 11 градови.