Кралство Виртемберг: Разлика помеѓу преработките

Додадени 302 бајти ,  пред 7 месеци
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(+историја, власт)
сНема опис на уредувањето
 
=== Вилијам I ===
[[Податотека:Württembergische Königskrone-MFr-3.jpg|мини|Круната на Виртемберг]]
Фридрих бил наследен од неговиот син, [[Вилијам I (Виртемберг)|Вилијам I]], кој по многу дискусии, доделил нов устав во септември 1819 година. Овој устав (со последователни измени) останал на сила до 1918 година.<ref>Chisholm 1911, p. 858.</ref>
 
 
=== Чарлс I ===
[[Податотека:Meyers b16 s0772a.jpg|мини|Карта на Кралството Виртемберг и провинцијата Хоенцолерн во 1888 година]]
Во јули 1864 година, [[Чарлс I (Виртемберг)|Чарлс I]] го наследил неговиот татко [[Вилијам I (Виртемберг)|Вилијам]] како крал и речиси веднаш морал да се соочи со значителни тешкотии. Во натпреварот помеѓу [[Австриско Царство|Австрија]] и [[Кралство Прусија|Прусија]] за превласт во Германија, Вилијам постојано ја заземал австриската страна и новиот крал ја продолжил оваа политика. Во 1866 година, Виртемберг ја поддржал Австрија во [[Австро-пруска војна|Австро-пруската војна]], но три недели по [[Битка кај Каниграц|битката кај Каниграц]] (3 јули 1866 година), сојузниците претрпеле сеопфатен пораз во [[Битка кај Таубербишофсхајм|битката кај Таубербишофсхајм]]. Прусите го окупирале северниот дел на Виртемберг и преговарале за мир во август 1866 година. Виртемберг бил еден од учесниците на [[Прва Женевската конвенција|Женевската конвенција од 1864]] и [[Декларацијата од Санкт Петербург (1868)|Декларацијата од Санкт Петербург од 1868]] година.<ref name=":0" />
 
4.486

уредувања