Фудбалска репрезентација на Украина: Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Советскиот сојуз → Советскиот Сојуз
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: национален фудбалски тим → фудбалска репрезентација)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Советскиот сојуз → Советскиот Сојуз)
'''Фудбалска репрезентација на Украина''' ({{lang-uk|збірна України з футболу}}) — фудбалска репрезентација на [[Република Украина]], кој е раководен од [[Украински Фудбалски Сојуз|Украинскиот Фудбалски Сојуз]]. Најчесто, украинската фудбалска репрезентација своите домашните натревари ги одигрува на [[Олимписки стадион (Киев)|Олимпискиот стадион]] во [[Киев]].
 
По украинската независност и отцепот на земјата од [[Советскиот сојузСојуз]], тие го одиграле својот прв натпревар против [[Фудбалска репрезентација на Унгарија|Унгарија]] на [[29 април]] [[1992]] година. Најголем успех на тимот на светската сцена било стигнувањето до четвртфиналето на [[Светско првенство во фудбал 2006|Светското првенство]] во [[2006]] година.
 
Како нација домаќин, Украина автоматски се квалификувала за [[Европско првенство во фудбал 2012|УЕФА Евро 2012]]. Четири години подоцна, Украина се квалификувала за [[Европско првенство во фудбал 2016|Еуро 2016]] преку плеј-оф-рутата, првпат преку квалификацискиот процес, бидејќи тие завршиле на третото место во својата квалификациска група.