Хидроксид: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1 бајт ,  пред 9 месеци
Popraveni greski pri pisuvanje
[проверена преработка][непроверена преработка]
с (Отстрането уредувањето на Mihail 321 (разговор), вратено на последната верзија на Инокентиј)
(Popraveni greski pri pisuvanje)
Ознаки: Отповикано Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Хидроксидите''' се [[Неорганско соединение|неорганскинеоgргански]] [[Хемиско соединение|соединенија]] образувани од [[метал]] (или [[катјон]] од некоја [[полиатомска групација]]) и една или повеќе [[Хидроксидна група|хидроксидни групи]] - OH.
 
== Номенклатура на хидроксидите ==
Анонимен корисник