Повардарска епархија: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][непроверена преработка]
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Македонската Православна Црква → Македонската православна црква)
Нема опис на уредувањето
}}
[[Податотека:Dioceses of the Macedonian Orthodox Church (2013-present).svg|300п|десно|thumb|Карта на епархиите во Македонија.]]
'''Повардарската епархија''' е една од дванаесетте
'''Повардарската епархија''' е една од десетте епрахии на [[Македонската православна црква - Охридска Архиепископија]], која ја возглавува Неговото Вископреосвештенство [[митрополит г. Агатангел|митрополитот г. Агатангел]]. Повардарската епархија ги опфаќа градовите [[Велес]], [[Кавадарци]], [[Неготино]], [[Валандово]], [[Богданци]], [[Демир Капија]] и [[Гевгелија]].
 
== Историја==
Анонимен корисник