Герда Алм: Разлика помеѓу преработките

Одземени 88 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
(Создадено преведувајќи ја страницата „Gerda Ahlm“)
 
Нема опис на уредувањето
 
== Биографија ==
Герда Марија Алм родена во [[Вестерос]], [[Шведска]]. Студирала на [[Кралска академија на уметностите (Шведска)|Кралската шведска академија за уметност]] во Стокхолм (1889-91) и подоцна студирала офортгравирање кај граверот Аксел Талберг (1896). Таа направила неколку патувања низ Европа за понатамошни студии во годините помеѓу 1892 и 1900 година. Студирала на Академијата Колароси во Париз и патувала во Италија, Англија, Норвешка и Белгија.
 
Заинтересирана за обновување на уметноста, таа тренирала за конзервација на уметност со Ф.К Сесиг во Алте Пинакотек во [[Минхен]]. Нејзината вештина и репутација биле такви што добила голем број важни нарачки, вклучително и реставрација на семејни портрети на шведската кралица Викторија.
 
Во 1903 година, таа емигрирала во Соединетите Држави и зазела позиција како помошник реставратор во [[Метрополитен (музеј)|музејот Метрополитен]] во Њујорк. Таа на крајот се населила во Чикаго, каде што работела како уметнички конзерватор за Институтот за уметност во Чикаго, како и за други уметнички институции и приватни колекционери, станувајќи еден од најдобрите конзерватори во нејзината посвоена земја.Таа продолжипродолжила да изложува свои слики на пејзажи, домашни ентериери и портрети на жени во импресионистички стил.
 
== Наводи ==
 
 
== Надворешни врски ==
 
* Герда Алм at Svenskt kvinnobiografiskt lexikon
[[Категорија:Шведски сликари]]
[[Категорија:Починати во 1956 година]]