Ново Село (Лагадинско): Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 7 месеци
с
→‎Историја: Правописна исправка, replaced: живеале → живееле
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
с (→‎Историја: Правописна исправка, replaced: живеале → живееле)
Во XIX век Ново Село припаѓало кон Лагадинската каза на [[Отоманското Царство]]. Во „[[Етнографија на Адријанопол, Монастир и Салоника]]“ се вели дека во [[1873]] г. селото се состоело од 36 семејства со 164 жители [[Македонци]]<ref name="БИМ">{{БИМ}}</ref><ref>Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г., Македонски научен институт, София, 1995, стр. 154 - 155.</ref>
 
Селото било под влијание на [[Цариградска патријаршија|Цариградската патријаршија]]. Според податоците на секретарот на егзархијата [[Димитар Мишев (публицист)|Димитар Мишев]] („[[La Macédoine et sa Population Chrétienne]]“) во [[1905]] година во селото живеалеживееле 120 Грци и работело грчко училиште<ref>Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 196-197</ref>.
 
По крајот на [[Балканските војни]], селото било вклучено во составот на [[Грција]]. Според [[Договор од Лозана (1923)|Лозанскиот договор]], во селото било населено грчко население од [[Мала Азија]], [[Источна Тракија]] и [[Понд]]. Во [[1927]] година, селото било прекрстено во Критија.<ref>{{Наведена мрежна страница |url=http://www.freewebs.com/onoma/met.htm |title=Λιθοξόου, Δημήτρης. Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971 |accessdate=2012-06-30 |archive-date=2012-06-30 |archive-url=https://archive.is/20120630054156/www.freewebs.com/onoma/met.htm |url-status=live }}</ref>