Малатија (покраина): Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 10 месеци
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: лоштина → овршина
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: ) е покр → ) — покр)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: лоштина → овршина)
 
|total population =923,248
|}}
'''Малатија''' ([[турски јазик|турски]]: ''Malatya'') — покраина во источна [[Турција]]. Административен центар на вилаетот е истоимениот град [[Малатија]]. Покраината има 923 248 жители (2006) и плоштинаповршина од 12 313 км<sup>2</sup>. Разделена е на 14 окрузи.
 
{{Турција-никулец}}