Малатија (покраина): Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Форматна исправка, replaced: ) е покр → ) — покр
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: азделен е → азделена е, пштини → крузи)
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: ) е покр → ) — покр)
|total population =923,248
|}}
'''Малатија''' ([[турски јазик|турски]]: ''Malatya'') е покраина во источна [[Турција]]. Административен центар на вилаетот е истоимениот град [[Малатија]]. Покраината има 923 248 жители (2006) и плоштина од 12 313 км<sup>2</sup>. Разделена е на 14 окрузи.
 
{{Турција-никулец}}