Копје: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 8 месеци
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: се уште → сè уште
с (→‎Употреба: Јазична исправка, replaced: во предвид → предвид)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: се уште → сè уште)
 
[[Податотека:Roman soldier 175 aC in northern province.jpg|мини|Изведувач на 2005 година со опрема на римски војник од околу 175 година со копје (пилум), меч и штит.]]
 
'''Копје''' е оружје за фрлање и прободување кое им припаѓа на полињата, што поради неговата конструкција е особено погодно за фрлање. Постојат различни верзии, кои се состојат од камен, коска, дрво или метал. Како спортски уред, тие сесè уште се во употреба денес. Тие се меѓу најстарите што ги користат луѓето кои се борат и ловат оружје. Најстарите откритија од најстарите камени мостови се стари половина милион години.
 
==Природата==