Малатија (покраина): Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Јазична исправка, replaced: ровинција → окраина, ровинции → окраини (2), Турски покраини никулец → Турција-никулец
с (Додадена категорија)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: ровинција → окраина, ровинции → окраини (2), Турски покраини никулец → Турција-никулец)
|total population =923,248
|}}
'''Малатија''' ([[турски јазик|турски]]: ''Malatya'') е провинцијапокраина во источна [[Турција]]. Административен центар на вилаетот е истоимениот град [[Малатија]]. Покраината има 923 248 жители (2006) и плоштина од 12 313 кв.км. Разделен е на 14 општини.
 
{{Турски провинции Турција-никулец}}
{{ПровинцииПокраини во Турција}}
 
== Наводи ==