Сојузничка окупација на Германија: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошката, replaced: {{lang| → {{јаз| (5))
сНема опис на уредувањето
 
|footnotes = <center>[[File:Occupied Berlin.svg|250px|Карта на окупираниот Берлин]]<br/>Четирите сектори </center>
|today={{знаме|Germany}}}}
По [[Капитулација на Германија|поразот]] на [[Нацистичка Германија]] во [[Втората светска војна]], [[Сојузници од Втората светска војна|победничките сојузници]] го потврдиле заедничкиот авторитет и суверенитет над „''Германија како целина''“, која била дефинирана како сите територии на поранешниот Германски Рајх кои се наоѓале западно од линијата Одер-Нејс. Четирите сили ја поделиле ''Германија како целина'' во четири окупациски зони, и тоа под [[Соединетите Американски Држави]], [[Обединетото Кралство]], [[Франција]] и [[Советскиот Сојуз]], создавајќи го она што станало колективно познато како '''СојузничкаСојузнички окупирана Германија''' ([[германски]]: ''Alliierten-besetztes Deutschland''). Оваа поделба била ратификувана на [[Потсдамска конференција|конференцијата во Потсдам]] (17 јули - 2 август 1945). Четирите зони биле договорени во февруари [[1945]] година од страна на САД, Обединетото Кралство и Советскиот Сојуз на [[Кримска конференција|Конференцијата во Јалта]], дополнувајќи ја претходната поделба во три зони (со исклучок на Франција) предложена од Лондонскиот Протокол.
 
Во [[Потсдам]], Соединетите Американски Држави, Обединетото Кралство и Советскиот Сојуз го одобриле одвојувањето од „Германија како целина“ на германската источна територија источно од линијата Одер-Нејс, со точната линија на границата што треба да се одреди во финалниот германски договор за мир. Од март [[1945]] до јули 1945 година, поранешните источните територии на Германија биле управувани од советските воени окупациски власти, но по Потсдамската конференција тие биле предадени на советската и полската цивилна администрација и престанале да претставуваат дел од сојузничката Германија.