Разлика помеѓу преработките на „Патки“

Одземени 6 бајти ,  пред 2 месеци
с
Отповикани уредувањата на 77.28.28.218 (разговор), враќајќи на последната преработка на ГП
(Од кога Пајките станаа Патки во Македонскиот? Патки сте вие во умот, и вие и тој што ви даде да преведуваме на „Македонски“. Мизерија)
с (Отповикани уредувањата на 77.28.28.218 (разговор), враќајќи на последната преработка на ГП)
Ознака: Отповикување
}}
 
== '''Патките и сродниците''' (''Anatidae'') се фамилија птици во која спаѓаат патките, гуските и лебедите. Тие се распространети низ целиот свет, на сите континенти, освен Антарктикот. Тоа се птици кои во текот на еволуцијата се адаптирале за пливање, пловење на површината на водата, и во некои случаи, нуркање во плитката вода. Фамилијата содржи околу 140 вида, сместени во 40 рода. Претежно се хранат со растенија и се моногамни. Пет вида исчезнале до 1600 година, а на многу видови им се заканува изумирање. ==
 
==Опис==