Калорија: Разлика помеѓу преработките

Додадени 145 бајти ,  пред 2 години
Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Разлики: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{val| → {{вред| (10))
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
== Дефиниција ==
Постојат две разни дефиниции за калорија:
* '''мала карлорија''' или '''грам-калорија''' (симб. '''cal''', '''кал''')<ref name=mw>[http://www.merriam-webster.com/dictionary/calorie ''calorie''] - Merriam-Webster</ref> - количеството топлинска енергија потребно за да се покачи температурата на 1 [[грам]] вода за 1&nbsp;[[Целзиусов степен|°C]].<ref>[http://rechnik.on.net.mk/#/recnik/mk-leksikon/калорија „калорија“] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20131217061800/http://rechnik.on.net.mk/#/recnik/mk-leksikon/калорија |date=2013-12-17 }} - Лексикон на македонскиот јазик, он.нет</ref> Ова е еднакво на ~ 4,2 џули.
* '''голема калорија''', '''килограм-калорија''', '''прехранбена калорија''' (симб. '''Cal''', '''Кал''')<ref name=mw/> - количеството топлинска енергија потребно за да се покачи температурата на 1 [[грам]] вода за 1&nbsp;°C. Ова изнесува точно 1000 мали калории или околу 4,2 [[килоџул]]и.
 
70.437

уредувања