Драго Маневски: Разлика помеѓу преработките

Додадени 366 бајти ,  пред 11 месец
Rescuing 2 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
с (→‎Живот, војната 2001 и заседата „Требош“: Јазично подобрување, replaced: постхумно → посмртно, Постхумно → Посмртно)
(Rescuing 2 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
 
Во исто време, од бункерот од другата страна на патот, албанските бандити со по една граната од „зоља“ и од рачен фрлач го погодиле второто возило од колоната, оклопниот транспортер „БТР“. Во транспортерот загинале двајцата полицајци.
 
Улогата на Драго и останатите убиени во заседата во Требош беше да извршат обезбедување на просторот каде што требаше да почнат активностите за ексхумација на киднапирани и убиен Македонци. Драго загинува на 35 годишна возраст заедно со [[Бобан Трпков]] и [[Оливер Петрушевски]].<ref>{{Наведена мрежна страница|date=11 ноември 2001|url=http://star.vest.com.mk/default.asp?id=17536&idg=2&idb=406&rubrika=Makedonija|title=Тројца загинаа без потреба|publisher=Вест|accessdate=2016-10-06|archive-date=2016-03-04|archive-url=https://web.archive.org/web/20160304035622/http://star.vest.com.mk/default.asp?id=17536&idg=2&idb=406&rubrika=Makedonija|url-status=dead}}</ref>
 
Драго беше женет и имал две деца. Во негова чест во родното [[Марино]] е подигнат споменик. Драго Маневски посмртно е одликуван со [[Медал за храброст (Македонија)|медал за храброст]] од [[Претседател на Македонија|Претседателот на Р. Македонија]].<ref>{{Наведена мрежна страница|date=7 мај 2013 |url=http://www.president.mk/mk/2011-06-17-09-55-07/2011-07-19-10-40-39/2087.html|title=Посмртно одликување со Медал за храброст за 32 припадници на безбедносните сили на МВР|publisher=president.mk|accessdate=2019-03-29|archive-date=2019-03-28|archive-url=https://web.archive.org/web/20190328181806/http://www.president.mk/mk/2011-06-17-09-55-07/2011-07-19-10-40-39/2087.html|url-status=dead}}</ref>
 
== Поврзано ==
29.743

уредувања