Бјенемеово неравенство: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Правописна исправка, replaced: Чебишев → Чебишов (4))
Нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''НеравенствотоБјенемеово на Бjенеменеравенство''' (''француски: Bienaymé'') се изучува во [[Теорија на веројатност|теоријата на веројатност]]. Ова неравенство е генерализација на [[Чебишово неравенство|Чебишовото]] и [[Неравенство на Марков|неравенството на Марков]].
 
== Теорема ==
* [[Ирене-Жил Бјенеме]]
* [[Чебишово неравенство]]
* [[Марково неравенство]]
* [[Неравенство на Марков]]
* [[Љапуново неравенство]]
* [[Неравенство на Љапунов]]
{{col-end}}