Разлика помеѓу преработките на „Голосеменици“

с
→‎top: Правописна исправка, replaced: ветло кафеав → ветлокафеав
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: ветло син → ветлосин)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: ветло кафеав → ветлокафеав)
  - Обична смрча ( picea abies )
 
  - Бодликава смрча ( picea pungens ) , а е позната и под името на ,, сина смрча ‘’ поради тоа што нејзините иглички имаат светлосина боја . Шишарките просечно растат од 8 до 10 сантиметри и имаат светло кафеавкастасветлокафеавкаста боја шишарките .{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Голосеменици|*]]