Разлика помеѓу преработките на „Грегорија“

Одземени 36 бајти ,  пред 6 месеци
с
Јазично подобрување, replaced: императорот → царот (3)
с (Правописна исправка, replaced: Константинопол → Цариград)
с (Јазично подобрување, replaced: императорот → царот (3))
| place of burial =
|}}
'''Грегорија''' била [[византиска царица]], сопруга на императоротцарот [[Константин III Ираклиј]].
 
== Семејство==
 
Грегорија била ќерка на Никита, прв братучед на царот [[Ираклиј I]]. Никита зел учество во бунтот на Ираклиј против императоротцарот [[Фока (византиски цар)|Фока]]. Таткото на Грегорија бил на чело на војниците кои во [[608]] година започнале инвазија во [[Египет]], борејќи се против силите на [[Фока (византиски цар)|Фока]] во оваа провинција. Никита воспоставил контрола над [[Египет]] во [[610]] година<ref name=Kaegi>Walter Emil Kaegi, ''Heraclius, Emperor of Byzantium'' (2003)</ref>.
 
На [[5 октомври]] [[610]] година Фока бил соборен од власт и погубен, а на престолот се качил Ираклиј. По зазимањето на престолот, Ираклиј му ја дал на Никита титулата патрициј и го назначил за командант на својата гарда. Освен тоа таткото на Никита ја задржал контролата над [[Египет]] до [[618]] година, кога покраината била освоена од Персија на чело со Хосрој II. По поразот во Египет, Никита станал егзарх на Африка, позиција која останал до својата смрт во 628-629 година<ref name=Kaegi/>.
== Царица ==
 
Грегорија била свршена за император [[Константин III Ираклиј]], единствен син на императоротцарот Ираклиј и неговата сопруга [[Фабија Евдокија]]. Константин бил соимператор на својот татко од [[22 јануари]] [[613]] година.
 
Бракот меѓу Грегорија и Константин III бил склучен околу 629-630 година. Во тоа време младоженецот имал седумнаесет години. Веројатно Грегорија била на речиси иста возраст. За свадбата таа пристигнала во [[Цариград]] од Западен Пентаполис во провинцијата Киренајка, територии кои биле под контрола на нејзиниот татко. По брачната церемонија таа станала мала царицата, втора во хиерархијата по царицата [[Мартина]] (втората сопруга на Ираклиј).