Разлика помеѓу преработките на „Херман Мелвил“

Одземени 16 бајти ,  пред 3 месеци
с
→‎Раните години од животот, образование и семејство: Правописна исправка, replaced: фамилија → семејство (2), семејствор → семеј (2)
с (→‎Теми за полот и сексуалноста: Јазична исправка, replaced: наратор → раскажувач)
с (→‎Раните години од животот, образование и семејство: Правописна исправка, replaced: фамилија → семејство (2), семејствор → семеј (2))
 
==Животопис==
===Раните години од животот, образование и семејство===
Херман Мелвил е роден во Њујорк на 1 август 1819 година, трето од осумте деца на Алан и Марија Гансеворт Мелвил. Откако нејзиниот сопруг Алан починал, Марија додала едно „е“ на фамилијарнотосемејното презиме. Како дел од добро ситуирано и колоритно семејство од Бостон, таткото на Мелвил поминувал голем дел од времето во странство како провизиски трговец и увозник на француска сува стока. Дедото од татковата страна на авторот, мајорот Томас Мелвил, почесен учесник на бостонската чајанка кој одбил да го промени својот стил на облекување или манири за да одговара на времето, опишан е во поемата „Последниот лист“ на Оливер Вендел Холмс. Херман го посетил во Бостон и го поддржувал неговиот татко во честите периоди на финансиски потреби. Мајчината страна на Мелвил е од холандската Хадсон долина. Неговиот дедо од мајка бил генералот Петер Гансевурт, херој од Битката од Сарагота; во својата позлатена униформа, генералот позирал за портрет насликан од Гилберт Стјуарт, кој е опишан во роман на Мелвил од 1852 година, „Пјер“, во којшто Мелвил пишувал за своето фамилијарносемејно и поморско потекло. Како водечкиот карактер во Пјер, Мелвил пронашол задоволство во неговото „двојно револуционарно потекло“.
 
Алан Мелвил ги пратил своите синови во њујоршката машка школа. Прекумерно финански и емоционално нестабилен Алан се обидел да се опорави од неговите проблеми со тоа што се преселил со своето семејство во Албани во 1830 година и започнал да работи во бизнисот за крзно. Новата инвестиција, сепак, била неуспешна; војната во 1812 година уништилa бизниси што пробувалe да продаваaт прекуморски и тој бил присилен да прогласи банкрот. Тој починал брзо потоа, оставајќи го своето семејство многу сиромашно, кога Херман имал 12 години. Иако Марија имала добро ситуирани роднини, тие биле загрижени во заштитување на своите наследства и искористување на можностите за инвестирање, наместо на решавање на имотот на мајка им, така што семејството на Марија ќе биде посигурно со помладиот брат на Херман, Томас Мелвил, кој на крајот станал гувернер на морнарското пристаниште Снаг.