Разлика помеѓу преработките на „Универзитет“

Додадени 398 бајти ,  пред 6 месеци
#WPWP #WPWPMK
(→‎Надворешни врски: clean up, replaced: листа на → список на using AWB)
(#WPWP #WPWPMK)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[File:Archiginnasio_particolari_(9).jpg|thumb|[[Универзитет во Болоња]] во Италија, основан во 1088 година, честопати се смета за светски [[Список на најстари универзитети во континуирана работа|најстар универзитет во континуирана работа]]]]
 
'''Универзитет''' — институција за [[високо образование]] и за [[истражување]], која доделува [[Академска диплома|академски дипломи]]. Поимот универзитет потекнува од [[латински јазик|латинскиот збор]] ''universitas'', што значи ''[[корпорација]]''.
 
1.682

уредувања