Кинопроизводство: Разлика помеѓу преработките

Одземени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Дистрибуција и прикажување: Јазична исправка, replaced: провајдер → услужник
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Дистрибуција и прикажување: Јазична исправка, replaced: веб страна → мрежно место, оја мрежно → свое морежно)
с (→‎Дистрибуција и прикажување: Јазична исправка, replaced: провајдер → услужник)
== Дистрибуција и прикажување ==
 
Ова е финалната фаза, кога филмот и донесен во кината или, најчесто во медиуми како што се DVD, VCD, VHS, Blu-ray или директно симнување од интернет преку одреден провајдеруслужник. Филмот се дуплицира како што е потребно за дистрибуцијата во кино салите. Новините ги рекламираат содржините и материјалите како би ги промовирале филмовите.
Дистрибутерите на филмови најчето презентираат фил со вклучување на медиумите. Повеќе филмови имаат свсвое морежно место. Филмот се прикажува во посебно одбрани кина, а DVD публикувањето најчесто следува неколку месеци покасно. Дистрибуциските права за филмот и DVD исто така најчесто се продаваат за светска дистрибуција. Дистрибуторот и продукциската компанија го делат профитот.