Воздух: Разлика помеѓу преработките

Одземени 2 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Doni12345 (разговор | придонеси)
Нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
Ред 1:
[[Податотека:Top of Atmosphere.jpg|мини|ПлаватаСината светлина повеќе е распрскана во гасови кои ја сочинуваат Земјината атмосфера од светлина на други бранови должини, што и дава на Земјата синовиден прстен кога се гледа од вселената.]]
 
'''Воздухот''' е гасовита материја составена претежно од [[азот]] (78%), [[кислород]] (21%); останатиот 1% го сочинуваат материи како [[јаглероден диоксид]], [[водород]], [[хелиум]], [[водна пареа]] и други. Воздухот е неопходен за опстанок на животот на [[Земја (планета)|Земјата]]. Најважен елемент на воздухот за одржување на животот на Земјата е кислородот. Него го користат и [[растенија]]та и [[животни]]те. Животните и човекот не можат да издржат без воздух повеќе од неколку [[Минута|минути]]. [[Растенија]]та, низ процесот [[фотосинтеза]], се најголеми производители на кислород. Водните [[алги]] и [[фитопланктон]]ите се исто така производители на кислород, но со помал интензитет. Уништувањето на [[Шума|шумите]] и [[загадување]]то на воздухот и водите се фактори кои ја зголемуваат опасноста од намалување на кислородот.