Разлика помеѓу преработките на „Роми“

Нема измена во големината ,  пред 3 месеци
→‎top: Исправена грешка при пишување
с (→‎Ромите како тема во музиката: Јазична исправка, replaced: интернет-страница → мрежно место, фицијална мрежно → фицијално мрежно)
(→‎top: Исправена грешка при пишување)
Ознаки: Мобилно уредување Уредување од прилогот за Андроид Уредување од мобилен извршник Отповикано
}}
 
'''Роми''' — народ од [[индоеврoпски народи|индоеврoпско]] потекло. Тие се раселени насекаде низ светот и немаат своја матична држава. Нивниот број е околу 12.000.000 (некои тврдат дека толкава е бројката на Ромите само во [[Европа]]). Најмногу ги има во [[Турција]] (5.000.000), [[Романија]] (1.500.000), [[Шпанија]] (1.500.000), [[Унгарија]] (1.000.000), [[Бугарија]] (700350.000), а ги има низ сите европски држави и во [[Америка]]. Ромите говорат на [[ромски јазик]].
 
== Потекло ==
Анонимен корисник