Разлика помеѓу преработките на „Берленгаш“

Додадени 3.095 бајти ,  пред 6 месеци
нема опис на уредувањето
(Создадено преведувајќи ја страницата „Berlengas“)
 
{{Infobox islands
 
| name = Берленгаш
| native_name = Arquipélago das Berlengas
| native_name_link =
| native_name_lang =
| sobriquet = <!-- or |nickname= -->
| image_name = Arquipélago das Berlengas - Portugal (5886064510).jpg
| image_caption = Панорама на островите Берленгаш.
| image_map =Arquipélago das Berlengas-en.svg
| map_alt =
| map_size =
| map_caption = Местоположба на архипелагот.
| pushpin_map =
| pushpin_label =
| pushpin_label_position =
| pushpin_map_alt =
| pushpin_relief =
| pushpin_map_caption =
| coordinates = {{coord|39.45|-9.53|display=inline,title}}
| etymology =
| location = [[Атлантски Океан]]
| grid_reference = <!-- UK only -->
| archipelago =
| waterbody =
| total_islands =
| major_islands =
| area_km2 = 1.04
| area_footnotes =
| rank =
| length_km = 1.99
| length_footnotes =
| width_km = 8.57
| width_footnotes =
| coastline_km = <!-- or |coastline_m= -->
| coastline_footnotes =
| elevation_m = 88
| elevation_footnotes =
| highest_mount =
| country = [[Португалија]]
| country_admin_divisions_title = Регион
| country_admin_divisions = Центро
| country_admin_divisions_title_1 = Општина
| country_admin_divisions_1 = Пениче
| country_admin_divisions_title_2 =
| country_admin_divisions_2 =
| country_capital_type =
| country_capital =
| country_largest_city_type =
| country_largest_city =
| country_capital_and_largest_city =
| country_largest_city_population =
| country_leader_title =
| country_leader_name =
| country_area_km2 = <!-- or |country_area_m2= or |country_area_ha= -->
| country_1 =
| country_1_admin_divisions_title =
| country_1_admin_divisions =
| country_1_admin_divisions_title_1 =
| country_1_admin_divisions_1 =
| country_1_capital_type =
| country_1_capital =
| country_1_largest_city_type =
| country_1_largest_city =
| country_1_capital_and_largest_city =
| country_1_largest_city_population =
| country_1_leader_title =
| country_1_leader_name =
| country_1_area_km2 = <!-- or |country_1_area_m2= or |country_1_area_ha= -->
| demonym =
| population = без постојани населби
| population_as_of =
| population_footnotes =
| population_rank =
| population_rank_max =
| density_km2 =
| density_rank =
| density_footnotes =
| languages =
| ethnic_groups =
| timezone1 =
| utc_offset1 =
| timezone1_DST =
| utc_offset1_DST =
| website =
| additional_info =
| footnotes =
}}
'''Берленгаш''' е португалски [[архипелаг]] кој се состои од мали [[Атлантски Океан|атлантски]] [[Остров|острови]] 10 до 17 километри од брегот на Пениче, [[Португалија]], во регионот Оесте. Овие острови традиционално им биле познати на британските морепловци како „Бурлингите“.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.plimsoll.org/images/14757_tcm4-181089.pdf|title=Wreck Report for ''SS Corsica 1881''|archive-url=https://web.archive.org/web/20150924074509/http://www.plimsoll.org/images/14757_tcm4-181089.pdf|archive-date=2015-09-24|accessdate=2012-04-23}}</ref><ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.plimsoll.org/resources/SCCLibraries/WreckReports/15214.asp|title=Wreck Report for Brixham 1884|archive-url=https://web.archive.org/web/20150924074613/http://www.plimsoll.org/resources/SCCLibraries/WreckReports/15214.asp|archive-date=2015-09-24|accessdate=2012-04-23}}</ref><ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://books.google.com/books?id=uEgVAAAAQAAJ&q=The+burlings+corsica&pg=PA2|title=Catalog of the latest and most approved Charts, Pilots and Navigation Books, published 1 March 1817, page 4. Item 62|year=1817|publisher=Imray, Laurie, Norie and Wilson, ltd|accessdate=October 6, 2020}}</ref><ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://nla.gov.au/nla.news-article3588626|title=WRECK OF THE DORUNDA. (5 October 1894)|publisher=The Brisbane Courier|accessdate=October 6, 2020}}</ref> Единствениот населен остров е неговиот најголем остров, Берленга Гранде, иако во архипелагот во моментов нема трајно живеалиште. Останатите острови се групирани во две групи островчиња, островчињата Естелас и островите Фарилхоес-Форкадос.
 
 
== Наводи ==
{{Наводи}}
 
 
== Надворешни врски ==
 
* [http://berlenga-imprensa.blogspot.com/ Стари написи од печатот]
 
[[Категорија:Биосферни резервати во Португалија]]
[[Категорија:Координати на Википодатоците]]