Разлика помеѓу преработките на „Џонатан Зебина“

Нема измена во големината ,  пред 9 месеци
с
→‎Клупска кариера: Јазична исправка, replaced: лубск → лупск
с (→‎Репрезентативна кариера: Јазична исправка, replaced: националниот тим → репрезентацијата)
с (→‎Клупска кариера: Јазична исправка, replaced: лубск → лупск)
'''Џонатан Зебина''' (роден на 19 јули 1978 година во [[Париз]]) — [[Франција|француски]] [[фудбалер]] кој моментално игра за екипата на [[ФК Тулуза|Тулуза]]. Тој најчесто игра на позицијата [[Одбрана (фудбал)|десен бек]], а повремено во својата кариера бил користен и на позицијата [[Одбрана (фудбал)|централен дефанзивец]], иако ја започнал кариерата како [[Напад (фудбал)|напаѓач]].
 
== КлубскаКлупска кариера ==
=== Почетокот во Кан ===
Зебина ја започнал својата кариера во екипата на [[ФК Кан|Кан]] во [[Лига 1 (Франција)|првата лига на Франција]] во 1996. Тој го направил своето професионално деби за клубот против [[ФК Мец|Мец]] во домашен натпревар што завршил 0-0. Во сезоната 1997-98 Кан испаднал во втората лига и Зебина во летото го напуштил клубот и потпишал за [[италија]]нскиот [[Серија А|калчолигаш]] [[ФК Каљари Калчо|Каљари]].