Разлика помеѓу преработките на „Кајкавско наречје“

с
Јазична исправка, replaced: се базира → се заснова
с (Јазична исправка, replaced: се базира → се заснова)
 
[[Image:Croatian dialects in Cro and BiH 1.PNG|thumb|300px|Кајкавкото наречје е означено со виолетова боја]]
'''Кајкавското наречје''' е едно од трите главни наречја на [[Хрватски јазик|хрватскиот јазик]], покрај [[Чакавско наречје|чакавското]] и [[Штокавско наречје|штокавското наречје]]. Кајкавското наречје било основа за стилизирање на првиот хрватски стандарден јазик кој бил во јавна употреба, кој се базиралзасновал на винодолскиот крај. Името на ова наречје потекнува од прашалниот збор „што“ или на хрватски ''kaj''. Го зборуваат [[Хрвати]]те во Средна [[Хрватска]], [[Горски Котар]] и Северна [[Истра]].
 
 
== Поврзано ==
* [[Штокавско наречје]]
* [[Чакавско наречје]]
 
 
 
{{Хрватска-никулец}}