Разлика помеѓу преработките на „C Sharp“

Додадени 2 бајти ,  пред 6 месеци
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: се базира → се заснова
с (→‎Историја: Исправка на латинични букви помешани меѓу кириличните, replaced: Oб → Об)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: се базира → се заснова)
 
 
'''C#''' — програмски јазик создаден од [[Microsoft]] под иницијатива на Microsoft. NET, а потоа одобрен како стандарден од Ecma (ECMA-344) и ISO (ISO/IEC 23270). C# е еден од програмските јазици дизајнирани за Common Language Infrastucture.
C# е едноставен, модерен, повеќенаменски програмски јазик. Тимот кој го создаде овој програмски јазик е предводен од Andreas Hejlsberg, дизајнер на Борландовиот Turbo Pascal. C# има објектно-ориентирана синтакса која се базиразаснова на C++. Во почетокот е именуван како Cool, што e всушност кратенка од “C-like Object Oriented Language”. Во јули 2000 година, кога Microsoft го објави проектот, на овој програмски јазик му беше дадено името C#.NET Framework 3.5 во 2007 година. Последна верзија е C# 7.0 која беше претставена во 2017 заедно со Visual Studio 2017.
 
=== Дизајнерски цели: ===