Разлика помеѓу преработките на „Лика Чопова-Јурукова“

Нема измена во големината ,  пред 2 месеци
с
→‎Животопис: Правописна исправка на датум, replaced: 2 Август → 2 август
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: ко-уредник → соуредник)
с (→‎Животопис: Правописна исправка на датум, replaced: 2 Август → 2 август)
 
Таа јасно, како и нејзината мајка ги посочува предавниците на Гоцевото дело, скриени зад Врховистичките групи предводени од [[Борис Сарафов]], [[Иван Гарванов]], [[Тодор Александров]], [[Ванчо Михајлов]] и на ним сличните. Во нејзиното интервју, таа опишува еден ваков настан, кој се случил во црквата „Св. Недела“ во [[Софија]].<ref name=":0" />
 
По повод дваесетгодишнината од [[Илинденско востание|Илинденското востание]], на 2 Августавгуст 1923, моштите на [[Гоце Делчев]] биле изложени во црквата „Св. Недела“ во Софија. Голем број од македонската имиграција и неговото најтесно семејство, меѓу кои била и сестра му [[Руша Делчева|Руша]] со нејзината ќерка Лика, се насобрале да му оддадат почит на великанот Делчев. Сакајќи да се наметнат како почитувачи и наследници на делото на Гоце, врховистите пробале на подмолен начин, да го искористат и овој момент за ширење на бугарска пропаганда. Врховистот [[Велко Думев]], се качил на маса и се обратил со зборовите:
 
<blockquote>''„Ожалостено собрание, ние денеска се собравме да се поклониме пред коските на легендарниот револуционер Гоце Делчев. Тој умре, но неговиот заменик [[Тодор Александров]] ќе ја ослободи Македонија...“''</blockquote>