Разлика помеѓу преработките на „Синусен бран“

Одземени 2 бајти ,  пред 5 месеци
с
→‎Фуриеви серии: Исправка на поим, replaced: ременски серии → ременски низи
с (→‎Фуриеви серии: Исправка на поим, replaced: ременски серии → ременски низи)
 
{{Главна|Фуриева анализа}}
 
Во 1822 година, францускиот математичар Џозеф Фурие открил дека за синусоидални бранови може да се корисат едноставни блокови за зградата за да се опишат и да се приближат било кои периодични бранови, вклучувајќи ги и квадратите бранови. Фурие го користи како аналитичка алатка во студијата на бранови и топлински проток. Тоа често се користи во процесирање на сигналот и статистичка анализа на временски сериинизи.
 
== Патување и стоини бранови ==