Разлика помеѓу преработките на „Соловецки манастир“

Нема измена во големината ,  пред 4 месеци
с
→‎Библиографија: Правописна исправка, replaced: Руската империја → Руската Империја
с (Правописна исправка, replaced: Северо-запад → Северозапад (2))
с (→‎Библиографија: Правописна исправка, replaced: Руската империја → Руската Империја)
 
* Фруменков Г. Г. Затвореници на манастирот Соловецки. / 2-то издание, обновено. и дополнителни. - Архангелск: Северозапад. кн изд-во, 1968. - 200 стр.
* Фруменков Г. Г. Соловетски манастир и одбрана на Бело Море во XVI-XIX век. - Архангелск: Северозапад. кн изд-во, 1975. - 184 стр.
* Сойкин П. П. Соловетски манастир // Православни руски манастири: Комплетен илустриран опис на православните руски манастири во Руската империјаИмперија и Света Гора. - СПб.: Воскресенье,. - С. 5-38. - 712 с. - 20 000 примероци. -. 1994 година{{ISBN|978-5-88335-001-5}} .
* Соловетски манастир и опис на неговото бомбардирање од страна на Британците на 7 јули 1854 година. Москва: Типография М. Смирнова, 1855. - С. 5 - 46.
* Французова Е. Б. Solovetskie inoki v Troice-Sergievom monastyre v konce XVI - nachale XVII veka // Vestnik cerkovnoj istorii. 2010. — 3—4 (19—20). С. 255—270.