Ербас А380: Разлика помеѓу преработките

Додадени 4 бајти ,  пред 1 година
с
Правописна исправка, replaced:  kg →  кг (2)
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Пилотска кабина и електроника: Јазично подобрување, replaced: персоналните компјутери → личните сметачи)
с (Правописна исправка, replaced:  kg →  кг (2))
}}
 
'''Ербас А380''' ([[Англиски јазик|англиски]]: ''Airbus A380'') познат и како „супер-џамбо“ е широкотрупен двоспратен четворомоторен млазен авион произведен од европскиот конзорциум Ербас. Тоа е најголемиот патнички авион во светот, којшто може да понесе до 853 патници, максимална тежина при полетувањето од 590&.000 kgкг и долет од 15.200 км, доволен да лета без прекин на пример од [[Њујорк]] до [[Хонгконг]].
 
Првиот лет го имал во [[2004]], но поради технички проблеми воведувањето во комерцијална употреба било одложено до [[2007]].
На 1 декамври 2005година, А380 ја достигна максималната брзина од Мах 0.96 (1019 км/ч) наспроти нормалната брзина (за патнички авион) од макс. 0.85 (902 км/ч). На 10 јануари 2006 година, А380 го направи првиот прекуокеански лет до [[Меделјин]], Колумбија за да се испита работата на моторите на аеродроми со висока надморска височина. За испитување во ладни атмосферски услови А380 слета во Нунавут, Канада.
 
На 14 февруари 2006 година, беа направени испитувања за одобрување на јакоста на крилото, крилото за испитување не издржа на бараниот напон. Ербас направи промена, додавајќи 30 kgкг на крилото за да се постигне бараната јачина. На 26 март 2006, А380 доби одобрување за евакуација во Хамбург, Германија. Со 8 затворени од вкупно 16 излези, 853 патника и 20 екипаж го напуштија авионот за 78 секунди, коешто е помалку од бараните 90 секунди на стандардите за добивање на одобрување. Три дена подоцна, А380 доби од ЕАСА (Европска агенција за воздушно пловидна безбедност) и ФАА (Федерална управа за воздушна пловидба) одобрување за носење на 853 патника.
 
Првиот А380 со сериски број МСН009 и регистрација Ф-ВВОВ и со мотори ГП7200 на [[Енџин Алијанс]] полета на 25 август 2006. На 4 септември 2006 е извршен првиот лет за испитување со патници. Авионот излета од Тулуза со 474 вработени од Ербас и е првиот авион од серијата на кој му се извршени испитувања за опременоста и удобност. Во ноември 2006 испитувањата на авионот се продолжени за проверка на перформансите на авионот за 150 часа под конкретни услови.