Разлика помеѓу преработките на „Планински гулаб“

Додадени 2 бајти ,  пред 2 месеци
с
→‎Опис: Јазична исправка, replaced: фамилијата → семејството
с (Додадена категорија)
с (→‎Опис: Јазична исправка, replaced: фамилијата → семејството)
 
==Опис==
Родот ''Columba'' е најголем во фамилијатасемејството на гулабите и има најширока распространетост. Овие птици се типично светло сиви или кафеави, често со бели ознаки на главата или вратот или сјајни зелени или виолетови дамки на вратот и градите. Пердувите на вратот може да се поврзани и да формираат ѓердан, но тоа кај овие гулаби го нема. Овој гулаб е помалку сив во перјето од останатите гулаби во Европа.
 
Неколку западноевропски ''Columba'' гулаби изгледаат слично, но имаат многу свои карактеристики по кои се разликуваат. [[Гулаб гривнаш|Гулабот гривнаш]] се разликува по белото на вратот (кај возрасните) и крилјата. [[Гулаб|Дивиот гулаб]] и планинскиот гулаб се многу послични во големината и перјето, но првиот има бела задница и две силно изразени темни ленти на крилјата, додека задницата кај планинскиот е сива, а лентите на крилјата се нецелосни.