Разлика помеѓу преработките на „Борење“

Додадени 2 бајти ,  пред 2 месеци
с
→‎Стилови и варијанти на борење: Јазично подобрување, replaced: поени → бодови
с (Јазично подобрување, replaced: три поени → три бода)
с (→‎Стилови и варијанти на борење: Јазично подобрување, replaced: поени → бодови)
Жени: до 48 кг, 53 кг, 55 кг, 58 кг, 60 кг, 63 кг, 69 кг и 75 кг
 
Борбата најчесто трае три периоди од по 2 минути, а победува оној кој остварил предност барем во два периода. Тоа значи дека ако еден борач води во првите два периода, автоматски се прогласува за победник и борбата завршува. Вкупниот број на освоени поенибодови не е пресуден, на пример, ако во некоја борба резултатот по периоди е 2: 1, 0: 4 и 1: 0 вкупниот резултат е 3: 5, но победува борачот кој победил во два периоди, во овој случај, оној кој освои три бода. Ако еден од борачите го легне противникот со туш, борбата веднаш завршува, без оглед на периодот.
 
Борбата се одвива на боречки подлоги со пропишани димензии во присуство на судии. Од опрема борачите користат специјални трикоа и соодветни лесни обувки, а понекогаш се користат и специјални штитници за ушите, за да се спречат повреди на ушите при поцврсти зафати.