Копје: Разлика помеѓу преработките

Одземени 5 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Употреба: Јазична исправка, replaced: во предвид → предвид
с (→‎Историја: Правописна исправка, replaced: се до → сè до)
с (→‎Употреба: Јазична исправка, replaced: во предвид → предвид)
Подобрувањето на опсегот, пенетрацијата и точноста на копјето се постигнува со копјето.
 
Со цел да се фрли точно, копјето мора да биде избалансирано, така што секогаш ќе дојде до врвот на финишот. По таргетирање на целта, копјето е фрлено. При кастинг во вода, на пример, рефрекцијата на светлината мора да се земе во предвид. Со модерни спортски копја може да достигнете растојанија од 100 метри, но ефективниот опсег на лов и воени копја беше помал од 20 метри. Светскиот рекорд на Чешка Јан Железни од мај 1996 година е 98,48 м.
 
==Историја==