Разлика помеѓу преработките на „Монмартр“

Одземени 4 бајти ,  пред 4 месеци
с
→‎Собиралиште на уметниците: Јазично подобрување, replaced: индивидуално → поединечно
с (Правописна исправка, replaced: Тулуз → Тулуза (4))
с (→‎Собиралиште на уметниците: Јазично подобрување, replaced: индивидуално → поединечно)
[[Пабло Пикасо]], [[Амедео Модиљани]], и други сиромашни сликари живееле и работеле во местото наречено ''[[Le Bateau-Lavoir]]'' во периодот 1904-1909 г.
 
Биле формирали ликовни здруженија како [[Набис]] и [[Инкохерентни]]те но тука работеле и индивидуалнопоединечно сликари како [[Винсент ван Гог]] во чии слики се среќава Монмартр како честа инспирација.
 
Тука живееле и композитори како [[Сати]] (кој бил пијанист во [[Црната мачка]]). А најголем белег за ноќниот живот оставил сликарот [[Анри де Тулуза - Лотрек]].