Разлика помеѓу преработките на „Чичока“

Одземени 4 бајти ,  пред 7 месеци
с
→‎Особености: Јазично подобрување, replaced: дијаметар → пречник
с (→‎Употреба: Јазично подобрување, replaced: малигни → злоќудни)
с (→‎Особености: Јазично подобрување, replaced: дијаметар → пречник)
 
[[File:Sunroot flowers.jpg|thumb|left|Цветови на Чичока]]
 
Чичоката е кртолеста повеќегодишна билка со масивен корен, со кртоли. Стеблото е исправено и високо 100 –200 cm, грубо и влакнесто, на врвовите разгрането. Листовите се најчесто срцевидни, издолжено јајцевидни или ланцетни, влакнести и на долги дршки. Цветните кошнички сè до 8 cm во дијаметарпречник, многуцветни, по неколку на врвовите на гранчињата. Цветовите по боја се жолти. Чичоката цвета во текот на август и септември, а плодовите се создаваат во ноември.
 
{{nutritionalvalue | name=Чичока