Јени џамија (Истанбул): Разлика помеѓу преработките

с
→‎Архитектура: Јазично подобрување, replaced: дијаметар → пречник
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: =Ислам → =ислам)
с (→‎Архитектура: Јазично подобрување, replaced: дијаметар → пречник)
== Архитектура ==
 
Како проект, оваа џамија многу приликува на [[џамија Шехзаде]] и [[Султанахмедова џамија]]. Висината на куполата изнесува 36 метри, а внатрешниот дијаметарпречник на куполата изнесува 17,5 метри. Куполата стои врз неколку столбови. Од сите четри страни, главната купола е обиколена од полукуполи. За разлика од останатите џамии, Јени џамија содржи и мали куполи во своите агли. На овој начин, џамијата добива облика на [[пирамида]]. Бројот на куполите и полукуполите е 66 на број.
 
Од двете страни на фасадата се наоѓаат две минариња. Портата во џамијата е декорирана со натпис, кој посакува на посетителите добро здравје, а на заслужените вечност. Во дворот се наоѓа фонтана во осмоаголна форма. Камените блокови биле донесени од островот [[Родос]] за изградба на џамијата.