Разлика помеѓу преработките на „Кембриџ“

Нема измена во големината ,  пред 9 месеци
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: вклучувајки → вклучувајќи
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: лабарат → лаборат)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: вклучувајки → вклучувајќи)
'''Кембриџ''' (анг. Cambridge) е старо универзитетско место во [[Обединетото Кралство]]. Оддалечен е околу 80 км североисточно од [[Лондон]], опкружен со многуброји помали места и села. Кембриџ лежи во срцето на т.н. [[Силицијумска долина]], која е познат како водечки центар на висока технологија во [[Велика Британија]]. Фирмите како [[Акрон компјутери]] и [[Синклер]] се втемелени точно овде. Кембриџ е најпознат по [[Кембрички универзитет|Универзитетот Кембриџ]], кој ја обфаќа лабораторијата [[Кевендиш]], Кралската капела и Универзитетската библиотека. Последните две доминираат на небото на Кембриџ, заедно со оџакот на болницата Аденбурк гледано од јужната страна на градот, додека од северот тука е кулата капела Колеџот Светиот Џон. Според проценките од 2007 година Кембриџ имал околу 130.000 жители, вклучувајкивклучувајќи и 18.396 студенти.
[[Податотека:Cambridge 1575 colour.jpg|мини|Кембриџ во 1575]]
== Надворешни врски ==