Разлика помеѓу преработките на „Канарски Острови“

с
→‎top: Исправка на латинични букви помешани меѓу кириличните, replaced: Oкеан → Океан (2)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Канарските острови → Канарските Острови (8), Канарски острови → Канарски Острови using AWB)
с (→‎top: Исправка на латинични букви помешани меѓу кириличните, replaced: Oкеан → Океан (2))
 
|}
 
'''Канарските Острови''' (шпан. ''Islas Canarias'') {{coor d|28.03|N|15.35|W}} претставуваат африкански [[архипелаг]] во [[Атлантски OкеанОкеан|Атлантскиот OкеанОкеан]] под управа на [[Шпанија]]. Архипелагот се состои од седум поголеми, два помали и неколку сосема мали острови од вулканско потекло, и се наоѓа на околу 100 км од африканскиот брег.
 
Канарските Острови имаат статус на [[Автономни заедници во Шпанија|автономна област на Шпанија]]. На островите живеат околу 2,1 милиони жители. Улогата на главен град ја делат два града: [[Санта Крус де Тенерифе]] и [[Лас Палмас|Лас Палмас де Гран Канарија]]. Канарските Острови како дел од Шпанија припаѓаат на [[ЕУ]], но не се вклучени во царинската и даночната унија на ЕУ.