Бонбониера (Фабержеово јајце): Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Правописна исправка, replaced: ривезо → риврзо
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Стилска исправка, replaced: 7 mm → 7 мм)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: ривезо → риврзо)
{{Infobox Fabergé egg|name=Бонбониера|image=|caption=|year_delivered=1903|made_for=[[Александар Келх]]|recipient=Варвара Келх - Базанова|owner=Имот на починатиот Кери Пакер, [[Австралија]]|acquisition_year=|workmaster=[[Михаил Перхин]]|materials=злато, дијаманти, халкедон, бисери, проѕирен бел емајл, кадифе|height=12.7 мм|width=|surprise_in_egg=ПривезокПриврзок внатре во второто јајце}}
'''Јајцето Бонбониера''' е едно од [[Фабержеово јајце|фабержеовите јајца]] создадено во работилницата на [[Карл Фаберже|Петер Карл Фаберже]] за богатиот руски индустријалец Александар Келх кој и го подарил на својата сопруга како [[велигден]]ски подарок во 1903 година. Бидејќи не бил подарок од руски император кон неговата императорка, не се смета за "императорско" фабержеово јајце, туку, во овој случај, се нарекува едно од седумте "келхови" јајца. Тоа е шесто јајце во оваа низа.<ref name="RiceRice2013">{{Наведена книга|url=https://books.google.com/books?id=SrmnKjumlKAC&pg=PA82|title=DK Eyewitness Travel Guide: St. Petersburg|last=Rice|first=Christopher|last2=Rice|first2=Melanie|date=1 мај 2013|publisher=DK|year=|isbn=978-1-4654-1268-3|location=|page=82|pages=}}</ref> ''Bonbonnière (''бонбониера) е кутија за слатки (букв. носач на бонбони) на француски.