Разлика помеѓу преработките на „Халил Рифат-паша“

Нема измена во големината ,  пред 8 месеци
с
→‎top: Форматна исправка, replaced: =Ислам → =ислам
с (→‎Надворешни врски: Додадена категорија)
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: =Ислам → =ислам)
{{Инфокутија Функционер|honorific-prefix=|office4=Гувернер на [[Битолски Вилает|Битолскиот Вилает]]|spouse=|party=|death_place=[[Цариград]], [[Цариградски Вилает]], [[Османлиско Царство]]|death_date=9 ноември 1901|birth_place=[[Сер]], [[Румелиски Пашалак]], [[Османлиско Царство]]|birth_date=1820|successor5=[[Мехмед Саид-паша]]|predecessor5=[[Ќамил-паша]]|term_end5=9 ноември 1901|term_start5=7 ноември 1895|monarch5=[[Абдул Хамид II]]|office5=[[Голем везир|Голем везир на Османлиското Царство]]|term_end4=1893|term_start4=1891|successor3=[[Абдурахман Нуредин-паша]]|name=Халил Рифат|term_start1=1882|honorific-suffix=[[Паша]]|image=Halil rifat foto.jpg|imagesize=|nationality=[[Османлиско Царство|Османлија]]|caption=|office1=[[Мутасариф]] на [[Видин]]|term_end1=1886|predecessor3=Нафиз-паша|office2=Гувернер на [[Сиваски Вилает|Сиваскиот Вилает]]|term_start2=1886|term_end2=1889|office3=Гувернер на [[Ајдински Вилает|Ајдинскиот Вилает]]|term_start3=1889|term_end3=1891|religion=[[Исламислам]]}} '''Халил Рифат-паша''' ([[Турски јазик|современ турски]]: ''Halil Rıfat Paşa''; 1820 година <ref group="Notes">Според посмртницата во „The Times“, тој е роден околу 1807 година. Така тој бил имал речиси 95 години до неговата смрт. Други извори ја посочуваат годината 1820.</ref> 9 ноември 1901 година) — [[Отоманско Царство|отомански]] државник и [[Список на големи везири на Отоманското Царство|Голем везир]] шест години помеѓу 1895 година до неговата смрт во 1901 година, за време на владеењето на [[Абдул Хамид II]].
 
== Образование ==