Разлика помеѓу преработките на „Лешок“

Додадени 2 бајти ,  пред 5 месеци
с
→‎Демографија: Замена на помешани латинични букви меѓу кириличните, replaced: Етнографиja → Етнографија
с (Исправка на помешани латинични букви меѓу кириличните, replaced: Географиja → Географија, Историja → Историја)
с (→‎Демографија: Замена на помешани латинични букви меѓу кириличните, replaced: Етнографиja → Етнографија)
 
== Демографија ==
[[Податотека:Narodna nosija, Lesok, 1890.jpg|мини|десно|Жени од Лешок во народна носија, 1890 година.]]
Според статистиката на [[Васил К’нчов]] („[[Македонија. Етнографија и статистика|Македонија, ЕтнографиjaЕтнографија и статистика]]“) од 1900 година, во Лешок живееле 540 жители, сите [[Македонци]].<ref name=":0">Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900.</ref>
 
Според егзархискиот секретар [[Димитар Мишев]], („[[La Macédoine et sa Population Chrétienne]]“) во 1905 година во Лешок имало 488 [[Македонци]], под врховенството на [[Бугарска егзархија|Бугарската егзархија]].<ref name=":1">D.M.Brancoff. "La Macedoine et sa Population Chretienne". Paris, 1905, стр.122-123.</ref>