Разлика помеѓу преработките на „Лешок“

Додадени 4 бајти ,  пред 5 месеци
с
Исправка на помешани латинични букви меѓу кириличните, replaced: Географиja → Географија, Историja → Историја
с (→‎Демографија: Исправка на помешани латинични меѓу кириличните букви, replaced: Македониja → Македонија)
с (Исправка на помешани латинични букви меѓу кириличните, replaced: Географиja → Географија, Историja → Историја)
'''Лешок''' — [[село]] во [[Општина Теарце]], во околината на градот [[Тетово]]. Познато е по [[Лешочки манастир|Лешочкиот манастир]].
 
== ГеографиjaГеографија и местоположба ==
Лешок се наоѓа на 560 метри надморска височина во [[Долни Полог]] (тетовскиот дел на котлината [[Полог]]). Од [[Тетово]], селото Лешок е оддалечено 9 километри во северен правец.
 
== ИсториjaИсторија ==
[[Податотека:Dokument od selska opstinska uprava Lesok, 1918.JPG|мини|лево|Документ со печат од Лешочката селска општинска управа, од 5 јуни 1918 година.]]
Лешок се споменува на почетокот на [[среден век|средниот век]] како градска населба под името '''Леген Град'''. За него сведочат археолошките остатоци, од кои најпознато е [[Лешочкото Кале]].