Алофон: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1 бајт ,  пред 1 година
с
→‎top: Исправка на помешани латинични букви меѓу кириличните, replaced: тоj → тој
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: лингвисти → јазичари)
с (→‎top: Исправка на помешани латинични букви меѓу кириличните, replaced: тоj → тој)
{{викификација}}
{{Без извори|датум=август 2010}}
Алофон е варијација на фонемата. Алофон потекнува од грчките зборови '''ἄλλος'''- дгруг и phōnē- глас.. Алофонот не е карактеристична, туку варијантна форма на фонемата. При промена на алофонот нема да се промени значењето на зборот, но резултатот може да звучи неприроден или неразбирлив.Секогaш кога еден говорен звук е произведен,тоjтој ќе биде поразличен од другите звуци.Само некои од варијациите се значајни или забележливи за говорителите. Може да има и дополнителни алофони кои се дистрибуирани во рамките на говорот во фонетската средина.. Исто така може да има и забележливи слободни варијанти кои се по личен избор. Не сите фонеми имаат значително значајни алофони. Во случај на комплементарни алофони, секој алофон се користи во одреден фонетски контекст и можат да бидат вклучени во фонетскиот процес.
 
Примери на англискиот јазик во споредба со другите јазици