Разлика помеѓу преработките на „Морис Метерлинк“

с
→‎top: Јазична исправка, replaced: литературни дела → книжевни дела
с (→‎Наводи: Замена со тековно име на предлошка, replaced: {{Никулец за биографија}} → {{Биографија-никулец}})
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: литературни дела → книжевни дела)
}}
[[File:Portrait of Maurice Maeterlinck.jpg|thumb|upright|'''Морис Метерлинк''' , околу 1905 година]]
'''Морис Метерлинк''' ({{роден на|29|август|1862}} во {{роден во|Гент}} — {{починал на|6|мај|1949}} во {{починал во|Ница}}) — [[Белгија|белгиски]] поет, драмски писател, есеист, правник, добитник на Нобелова награда за литература во 1911 година за вредностите на својот сестран опус, а пред сè за драмското творештво.<ref>Превод на литературникнижевни дела од автори кои добиле Нобелова награда, НИД „Микена“, Битола, 2009</ref> Метерлинк има фламанско потекло.
 
Со своите први песни е близок на [[симболизам|симболистите]], а подоцна на [[спиритизам|спиритизмот]].