Разлика помеѓу преработките на „Ө“

Одземени 18 бајти ,  пред 8 месеци
с
→‎top: Исправка на име на предлошка, replaced: {{Никулец за кирилична буква}} → {{кирилица-никулец}}
с (Bot: Migrating 25 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q138630 (translate me))
с (→‎top: Исправка на име на предлошка, replaced: {{Никулец за кирилична буква}} → {{кирилица-никулец}})
}}
'''Буквата Ө''' е дел од [[кирилица|кириличната несловенска азбука]]. Буквата ја користат [[башкирски јазик]] [[калмички јазик]] [[казашки јазик]] [[киргиски јазик]] [[монголски јазик]] [[јакутски јазик]] и [[бурјатски јазик]] . Буквата потекнува од кириличната буква О со одредени модификации. Буквата има звучна вредност /œ/.
{{кирилица-никулец}}
{{Никулец за кирилична буква}}